666  Vše o Metalu  666

Aljašský malamut

29. března 2011 v 9:21 |  Psí plemena

hmotnostpsi: 38 kg
feny: 34 kg
výška †psi: 63,5 cm
feny: 58,5 cm
barva
země původu
vlkošedá nebo černá s bílou, vždy s bílou na spodní části těla a s bílou maskou
bílá
USA
Aljašský malamut (též malamut či vlčí pes) je velký severký pes, který byl vyšlechtěnEskymáky jakožto tažný pes, určený ke skupinovému tažení těžkých saní na velké vzdálenosti v extrémních polárních podmínkách. Jako plemeno byl uznán až ve 20.století, např. v USA v roce 1935.
Jeho jméno je odvozeno od Mahlamiutů (resp. Mahlamutů) - příslušníků eskymáckého kmene sídlícho v zátoce Kotzebue na SZ Aljašky. Uvažuje se o jeho spřízněnosti s dalšími severskými plemeny, jako jsou sibiřský husky, samojed, gronský pes či Labradorský pes, případně Aljašský husky. Plemeno je ceněno pro obrovskou sílu a vytrvalost, poslušnost, inteligenci a lovecké schopnosti. Je náročné na prostor a výcvik, vyžaduje časté a dlouhé procházky a intenzívní cvičení. Jde o sociálního psa, který se dobře snáší s jinými psy (pokud s nimi vyrůstal či dostal zavčas příležitost si na ně zvyknout) i příslušníky rodiny.


Historie
Malamuti si získali velkou slávu společně s dalšími saňovými psy při výzkumu Arktidy a Antarktidy. Největší prestiž však jim a blízce příbuzným huskyúm přinesl závod se smrtí známý jako Velký běh do Nome, který se odehrál v roce 1925. V městečku Nome na Aljašce tehdy uprostřed mimořádně kruté zimy vypukla epidemie záškrtu, která hrozila pokosit tisíce lidí, převážně dětí. K jejímu potlačení bylo zapotřebí sérium, které však ve městě nebylo k dispozici v dostatečném množství. Nejbližší dostatečné zásoby séra byly v Anchorage, odkud je mohla železnice dopravit nejblíž do Nenany. Jakožto jediné schůdné řešení byla shledána štafeta psích přežení (převážně malamutů a huskyů), která by sérum do None z Nenany dopravila. Vzdálenost 1085 km urazila štafeta za neuvěřitelně špatného počasí (teplota po většinu cesty v rozmezí -40 až -52 °C, vál extrémně silný blizard) za necelého 5 a půl dne (Wild Bill Shanon vyrazil z Nenana 27.Ledna přibližně ve 21:00 Gunnar Kaasen dovezl sérum do města 2.Února v cca. 5:30 ráno). Na připomínku této události a jednoho z organizátorů a jezdců štafety Leonharda Seppaly se každoročně koná Iditarod, prestižní maraton tažných psů po 1600 km dlouhé trase Anchorage - Nome.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se ti Aljašský malamut?

Ano 100% (2)
Ne 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vlk