666  Vše o Metalu  666

Biografie skupiny

10. dubna 2011 v 17:04 |  Nightwish
1996
Myšlenka Nightwish byla zrozena jedné červencové noci 1996, kdy Tuomas seděl se svými přáteli kolem táborového ohně. První tři akustické, náladové písně, byly nahrány mezi říjnem a prosincem 1996. V tu dobu měla skupina tři členy: Tuomase, Tarju a Emppuho.

1997
Nightwish chtěli vědět, jak by jejich hudba zněla s bicími, a tak se ke kapele připojil Jukka a Emppu vyměnil akustickou kytaru za elektrickou. Po pár týdnech cvičení šli v dubnu 1997 do studia a nahráli sedm písní, které můžete najít na limitované edici alba Angels Fall First.
V květnu 1997 podepsali Nightwish se Spinefarm nahrávací smlouvu na dvě alba. V srpnu nahráli čtyři nové písně. Před vydáním Angels Fall First byl vydán singl The Carpenter, který se dostal na osmou příčku prodejnosti singlů ve Finsku.
Album Angels Fall First bylo vydáno na začátku října a umístilo se na 31. místě žebříčku alb ve Finsku. Svůj první koncert odehráli Nightwish v Kitee 31. prosince 1997. Tuto zimu však odehráli pouze sedm koncertů, protože Jukka a Emppu byli na vojně a Tarja musela studovat. Nightwish a Spinefarm prodloužili kontrakt na tři alba místo dvou.

1998
V dubnu 1998 začalo natáčení prvního videa The Carpenter. Bylo hotovo na začátku května a hrálo v Jyrki. V létě se k Nightwish přidal basák Sami Vänskä. Celé léto pilně zkoušeli nové písně. Do studia šli na začátku srpna. Nahrávky byly hotovy na konci října a 13. listopadu koncertovali Nightwish v Kitee, kde bylo také nahráno video pro píseň Sacrament of Wilderness. Single této písně byl vydán 26. Srpna, nové album Oceanborn vydali 7. prosince.
Všichni byli překvapení obrovským úspěchem Oceanbornu. Dostal se až na pátou příčku prodejnosti a Sacrament of Wilderness byl dokonce několik týdnů první mezi singly.

1999
V zimě 1999 odehráli Nightwish za tři měsíce mnoho koncertů po celé zemi. Na jaře došlo k vydání alba Oceanborn i mimo Finsko. V květnu začali Nightwish znovu koncertovat a dva a půl měsíce hráli na všech velkých rockových festivalech v zemi. Ve stejnou dobu nahráli single Sleeping Sun. V srpnu byl singl vydán v Německu a obsahoval také písně Walking in the Air, Swanheart a Angels Fall First - prodalo se ho tam 15 000 kopií za pouhý jeden měsíc. V srpnu už bylo skupině jasné, že Oceanborn a Sacrament of Wilderness mají cenu zlata. V tu dobu byla potvrzena evropská koncertní šňůra 26 koncertů, které se spolu s Nightwish zůčastnila i německá skupina Rage.

2000
Na začátku roku 2000 začali Nightwish nahrávat své třetí album. Vítaným přerušením nudné práce ve studiu byla finská kvalifikace hudební soutěže Eurovize, jíž se zúčastnili s písní Sleeping Sun. Nightwish vyhráli první kolo kvalifikace, ale i přes své zdrcující vítězství v televizním hlasování skončili na druhém místě.
Nové album Wishmaster bylo vydáno v květnu a Nightwish se okamžitě vydali na turné, které začalo v Kitee, rodišti skupiny. Tam také obdrželi tři zlaté desky za Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Wishmaster vyletěl na první místo finského žebříčku a udžel si ho tři týdny. Právě tato doba stačila na to, aby obdržel zlatou desku. Wishmaster byl chválen jak fanoušky tak i médii a v červnovém číslo německého magazínu Rock Hard byl označen za album měsíce, přestože byla v té době vydána i dlouho očekávaná alba Bon Joviho a Iron Maiden.
Wishmaster se také prosadil v německém a francouzském žebříčku kde získal 21. a 61. pozici. "Wishmaster World Tour", které začalo v Kitee, pokračovalo nejdříve na velkých finských festivalech a v červenci 2000 zamířilo do Jižní Ameriky. Třítýdenní turné v Brazíli, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku bylo zatím největší zkušeností Nightwish vůbec. Toto turné bylo následováno uspěšnými vystoupeními na Wacken Open Air, Biebop Metal Festu a prvním evropským turné se Sinergy a Eternal Tears Of Sorrow. V listopadu hráli Nightwish také dvakrát v Montrealu.
Jejich dalším projektem bylo vytvoření živého koncertního záznamu na DVD a VHS spolu s limitovanou edicí živého alba (pouze pro Finsko). Koncert byl odehrán v Tampere 29. prosince 2000. Materiál byl vydán v dubnu 2001 ve Finsku, celosvětově pak v létě 2001. Na konci záznamu jsou skupině předány platinové desky za Wishmaster a zlaté desky za singl Deep Silent Complete!

2001
V červnu roku 2001 Nightwish opět vstoupili do nahrávací studia kde nahráli cover písně Over The Hills And Far Away od Garyho Moora se dvěmi novými písněmi a předělávkou "Astral Romance". Finské vydání toho EP bylo v červnu 2001. Německé vydání "Over The Hills And Far Away" (vydáno společností Drakkar) obsahuje 6 živých nahrávek jako přídavek ke čtyřem již vydaným.
Nightwish taky prodloužili nahrávací kontrakt se Spinefarm Records o jedno album, které bylo naplánováno na léto 2002.
Video k písni Over the Hills and Far Away, které ve Finsku rychle získalo platinu jako mini-CD, bylo natočeno v srpnu 2001 ve Finsku. Finské turné skončilo téhož roku v Nivale a Nightwish měli blízko k rozchodu. Tuomas vyrazil do Laponska trampovat a urovnat si myšlenky. Aby mohla skupina dále pokračovat, muselo dojít ke změnám. Jak sám řekl, Tuomas chtěl Nightwish rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám ve skupině.
K tomu naštěstí nedošlo, ale ve skutečnosti se přece jenom něco stalo. Sami Vänskä, který byl ve skupině od dob Oceanbornu, musel odejít. Marco Hietala, známý z Tarotu a Sinergy, slíbil, že vstoupí do skupiny jako náhrada pro další album a turné. Jejich novou bookovací agenturou se stalo King Foo Entertainment a jejich dlouholetý přítel a spolupracovník Ewo Rytkönen se stal jejich manažerem. Aby oslavili "nový začátek", byl na jejich domovské stránce, 24. listopadu, otevřen nový obchod pro fanoušky. Nahrávání dalšího alba Century Child začalo v lednu 2002.

2002
Začátek roku 2002 přinesl skupině ve srovnání s předchozími obtížnými časy dobré zprávy. Jako skupina i jako jednotlivci se umístili na předních místech čtenářských hlasování v mnoha domácích i zahraničních magazínech. Fanoušci je po změnách neopustili, ba právě naopak. Ever Dream, první singl nadcházejícího alba, získal ve Finsku zlatou desku už po dvou dnech. V té době také Nightwish oznámili, že si dají pauzu hned, jak skončí "Century Child World Tour 2002", Tarja během této pauzy dokončí svá studia v Německu. Po tomto oznámení se mezi fanoušky objevilo mnoho spekulací. Sami odešel minulý podzim, teď rok dlouhá přestávka...
Century Child vyšlo v květnu 2002 a vytvořilo rekord v prodeji, získalo zlato ve Finsku už po dvou hodinách! Po dvou týdnech získalo platinu (30 000 kopií) a rychle se prodávalo dál. V té době už Nightwish byli na prvních místech v tabulkách singlů i alb, vůbec poprvé v historii. I další země odpovídaly: v Německu byli na pátém místě, v Rakousku patnáctí, to byly zatím vůbec nejvyšší pozice skupiny v zahraničí. V červenci absoulvovali Nightwish úspěšné turné v Jižní Americe, téměř všechny koncerty byly vyprodané. V Brazílii bylo první vydání Century Child rozprodáno během jediného dne a ani úspěšné evropské turné toho roku nezůstalo bookovacími agenturami nepovšimnuto. Mnoho evropských koncertů bylo vysílano živě přes internet, je třeba říci, že spojení byly často přetížené. Téměř 10 000 fanoušků najednou se snažilo koncerty sledovat. Prodáním udivujících 59 000 kopií ve Finsku se stalo Century Child druhým nejprodávanějším albem roku 2002 v zemi. Přestávka začala na konci roku 2002, ale chlapci si během ní moc odpočinku neužili. Jukka hrál se Sethian a Bitch Driven, Tuomas se Sethian, For My Pain..., Timo Rautiainen a Trio Niskalaukaus, Emppu hrál s Altar a Marco s Tarotem. Celkem vzato, přestávka neměla být rok dlouhá, zpátky na cestu...

2003
Začátek roku znamenal ještě lepší výsledky v čtenářských hlasováních. Bylo zamluveno studio pro nahrávání dalšího alba, jehož vydání bylo plánováno na příští rok. Jukkovi a jeho přítelkyni Satu se 11. března 2003 narodila dcera Luna. Nightwish obdrželi za Century Child svou první dvouplatinovou cenu, prodalo se 60 000 kopií. Kapela koncertovala v roce 2003 většinou v zahraničí, jediný koncert ve Finsku se uskutečnil v RMJ 20. června 2003. Švédsko navštívili poprvé během vyprodaného "Gates of Metal" festivalu v Hultsfredu. V roce 2003 byl natočen DVD dokument End of Innocence, jehož datum vydání bylo neustále odkládáno kvůli obrovskému množství materiálu. V květnu 2003 oznámila Tarja Turunen, že se před několika měsíci tajně vdala a že se stěhuje zpět do Finska.
DVD End of Innocence bylo konečně vydáno 6. října 2003 a v tomto momentě začalo nahrávání dalšího alba. Jejich páté album "Once" mělo být nejdůležitějším albem v historii Nightwish. Mezitím si finská prezidentka Tarja Halonen také všimla úspěchu Nightwish a pozvala Tarju Turunen a jejího manžela Marcela Cabuliho na každoroční oslavu dne nezávislosti konanou v prezidentské rezidenci. Tarjiny šaty byly zvoleny nejkrásnějšími šaty večera.
Před Vánoci 2003 Nightwish vydražili jevištní pozadí z "Century Child World Tour" a všechny peníze věnovali na charitu. Těchto 1750 eur získal [Parikanniemi`s] domov dětí v Ristiině v prosinci 2003. Peníze byly předány Tarjou Turunen, hrdým majitelem jevištního pozadí se stal Michael "Big Tini" Leipold z Německa.

2004
Rok 2004 byl dychtivě očekáván jak fanoušky, tak kapelou. Vyčerpávající studiové session si vzaly své fyzické i mentální oběti. Skutečné nahrávání proběhly ve Phoenix studios v Londýně, ve stejném studiu a se stejným orchestrem (The Academy of St.Martins in the Field) jaké použil Howard Shore při skládání hudby pro trilogii Pán prstenů. Orchestrální a sborové aranže byly složeny Pipem Williamsem, který dělal producenta například Status Quo a Uriah Heep. Hodně času, velká očekávání!
Nemo byl prvním vydaným singlem nadcházejícího alba a bylo k němu vytvořeny také velkorozpočtové video. Režisérem byl Antti Jokinen, který předtím pracoval například pro Shania Twain, Eminema nebo Celine Dion. S novým albem došlo k několika změnám v nahrávacím kontraktu a nový materiál vydal Nuclear Blast. Staré dobré Spinefarm Records ale stále řídí distribuci ve Finsku. Nuclear Blast utratil propagací Once hlavně v Německu značné množství peněz. Obrázky Nightwish a Once zaplavily všechny televizní kanály, metra, autobusy a ulice, a tento nátlak nebude jen tak zapomenut. Od teď už zná Nightwish každý Němec.
Once ve Finsku získalo, stejně jako singl Nemo, zlato hned v den vydání. V dubnu 2004 Nightwish nastartovali Once World Tour, které trvalo do konce října 2005. Odehráli okolo 130 koncertů po celém světě včetně zemí jako například Japonsko, Austrálie, Kolumbie, Eqádor, Polsko, Slovinsko, Portugalsko, Dánsko nebo Řecko. Toto tour bylo zatím největší v historii Nightwish a měsíc od měsíce koncerty navštěvovalo více a více lidí a noviny psaly o velkém úspěchu.
Druhý singl "Wish I Had An Angel" byl vydán na podzim roku 2004. Videoklip režíroval Uwe Boll, režisér filmu "Alone In The Dark", ve kterém se píseň objevila. Druhý singly byl znovu velice úspěšný a posílil tak i celkový prodej alba Once.
V srpnu Nightwish konečně odjeli do USA. Turné bylo velice úspěšné a Nightwish plánovali, že se vrátí a odehrají tam největší turné v roce 2005. Po turné po Evropě a Jižní Americe na podzim 2004 měli Nightwish čas v lednu 2005.

2005
V únoru 2005 Nightwish získali pět cen v ocenění Emma Gala (Finish Grammy). Mimo jiné získali ocenění za "Band Of The Year" (skupina roku) a "The Best Selling Album Of The Year" (nejlépe se prodávající album roku). Tuomas a Marco odletěli z evropského turné do Helsinek, aby cenu převzali. Poslední vystoupení na evropském turné bylo zatím největší jaké kdy Nightwish měli. 10 001 diváků sledovalo jejich vystoupení!
V březnu Nightwish poprvé působili v Japonsku a Austrálii; v dubnu a v květnu si ale museli udělat přestávku kvůli Tarjiným jiným zájmům, ale na konci května tour opět pokračovalo Nightwish hráli v Polsku se skupinou Iron Maiden a s Mötley Crüe v Norsku.
Nová verze Sleeping Sun - třetí singl - byla vydána v červenci a s tím se také nahrávací labely rohodly použít Sleeping Sun na připravované best of "Highes Hopes". K singlu byl natočen i nový videoklip, který byl režírován Joernem Heitmannem a byl natočen v Praze. Během podzimu 2005 Nightwish odehráli několik koncertů v legendárním Hammersmith Apollo Venue za naprostého vyprodání. Po krátkem koncertování na festivalech v Jižní Amrice (v říjnu) se Once World Tour blížilo ke konci. Závěrečný koncert se odehrál pro 11 500 lidí v Hartwall-Arena v Helsinkách. Koncert byl nahrán a později vydán jako DVD End Of An Era.
Po tomto posledním koncertu Tuomas, Marco, Emppu a Jukka vyhodili Tarju i jejího manažera Marcela Cabuliho. Důvod byl, že během Once tour se jejich postoj k Nightwish změnil proti všemu, co Nightwish representovali.
Kdo by to byl řekl, že novinku o vykopnutí následoval takový neuvěřitelný rozruch a rámus. Situace se začalo brzy trochu uklidňovat a Nightwish se mohli dívat do budoucnosti a začít hledat vhodnou zpěvačku.
Na konci roku 2005 se prodalo alba Once přes 1 000 000 kusů po celém světě a ve Finsku získalo torjitou platinu, také platinu v Německu a zlato ve Švédsku, Norsku, Švýcarsku, Řecku a Rakousku. "Highest Hopes" získalo dvojitou platinu ve Finsku a na konci roku 2005 i zlato v Norsku.

2006
Rok 2006 pro Nightwish začal docela dobře. Kompilace best of "Highest Hopes" už nemělo ve Finsku jenom dvojitou platinu, ale také se stalo nejprodávanějším albem roku 2005. Prodalo se ho přes 65 000 kusů. S úpadkem "zuřivosti" médií si našli Nightwish čas na koncentraci a na důležité věci. Tuomas už napsal věšinu nových písní, Emppu nahrál nějaký nový materiál s finskou hard rockovou skupinou Brother Firetribe, Marco nahrál s Tarot dlouho očekávané album "Crows Fly Black" a Jukka se věnoval jeho vlastnímu podnikání.

V březnu si Nightwish přivezli dvě ocenění z Emma Gaala. Skupina byla nominována na "Best Finnish Artists 2005" (nejlepší umělci roku 2005 ve Finsku) a "The Most Sold Album 2005" (album s nejvíce prodanými kopiemi za rok 2005). V ten samý měsíc Nightwish začali hledat jejich nastávající vokalistku na požádání na jejich oficiálních stránkách. V dubnu Finnish music video award, The Muuvi, potěšili Nightwish ocenění za druhé místo za jejich klip "Sleeping Sun", natočen v roce 2005. Video také skončilo na druhém místě diváckého hlasování. Teď přišla dvě dlouho očekávaná vydání. Nightwish book, kterou napsal Mape Ollila a krátce po tom bylo vydáno druhé live DVD End Of An Era, které ve Finsku dosáhlo zlata za pouhý den. Později dosáhlo toto ocenění i v Německu a Francii. V násludujícíh týdnech Nightwish odjeli na letní kemp nacvičovat nové písně a užít si léta. Nicméně média dělala stále velký rozruch a spekulovalo o nové zpěvačce.

V září šli Nightwish do studia začít nahrávat nové album.

2007
Konkurz na novou zpěvačku byl ukončen v půlce ledna. Nightwish dostali a poslechli si více než 2000 demo nahrávek od zpěvaček z celého světa. Vzrušující novinkou bylo oznámení prvních koncertů naplánovanéhých do USA a Canady v říjnu a listopadu.

24. květa byly všechny spekulace u nové zpěvačce ukončeny a Nightwish oznámili totožnost jejich nové vokalistky - Anette Olzon. Během pár minut byly všechny weby a noviny plné informací o jejich nové zpěvačce. Následující den byl vydán internetový singl "Eva". Výtežek z toho singlu byl věnován na dětskou charitu.

V červnu skupina odjela do Los Angeles natočit dva videoklipy pro nadcházející singly "Amaranth" a "Bye Bye Beautiful". Oba dva byly řežírovány Antti Jokinenem, který už s Nightwish spolupracoval na klipu "Nemo". "Amaranth" byl vydán v srpnu a během dvou dnů získal ve Finsku zlato. V tabulkách se Amaranth dostal na velice dobrá místa po celé Evropě a ve Finsku, Maďarsku a Španělsku obsadil první místa.

Nové album "Dark Passion Play" vyšlo ke konci září a mělo velice úspěšný start pocelém světě. Již po dvou dnech bylo ve Finsku oceněno dvojitou platinou a získalo čtyřikrát zlato. Album vstoupilo v několika zemích na první místa v tabulkách. Světové tour je naplánováno, první koncert vyprodán a nová éra začala...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Posloucháš Nightwish?

Ano
Ne
Neznám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vlk